Warsztaty z Edukacji Globalnej

W Tygodniu Edukacji Globalnej, w dniach 19-20 listopada, klasy II a i II b wzięły udział w 2,5 godzinnych warsztatach prowadzonych przez trenerkę z Fundacji Civis Polonus. Warsztaty stanowiły jeden z elementów Ogólnopolskiego Projektu „Uczymy się razem dla siebie i świata”, który jest realizowany w naszej szkole.

[zdjęcie przedstawia ekran monitora laptopa, na którym widać miskę z kakao, wokół której rozłożone są różnego rodzaju praliny i czekoladki; w górnej części przedstawione są zdjęcia uczniów uczestniczących w warsztatach, a pod nimi napis „Ile kg czekolady zjadł w zeszłym roku statystyczny Polak”; na około 1/3 wysokości ekranu na żółtym pasku widnieje pytanie „Gdzie produkuje się najwięcej kakao?”]

W czasie szkolenia młodzież poszerzyła wiedzę na temat problemów współczesnego świata i nabyła umiejętności, które pozwalają zaangażować się w rozwiązywanie tych globalnych problemów.

„Warsztaty uświadomiły mi, że ludzie przez swój egoizm i dla zdobycia zysków są zdolni wykorzystywać innych jako taniej siły roboczej. Zrozumiałam też, że powinnam pogłębić wiedzę dotyczącą wpływu naszych decyzji na życie innych osób” – powiedziała uczestniczka warsztatów – Sandra Nadolska z klasy 2 a.

„Dzięki warsztatom zrozumiałam, że jako zwykły człowiek mogę chociaż w małym stopniu zapobiegać łamaniu praw człowieka kupując produkty z symbolem Sprawiedliwego Handlu” – dodała Agnieszka Giesek z kl. 2 b.

[zdjęcie przedstawia ekran monitora laptopa, na którym widać infografikę podającą odpowiedź na zapisane na niej pytanie „Kto zarabia na twojej koszulce?”; po lewej stronie grafiki jest rysunek białego T-shirtu z ceną 59,90 złotych na granatowej metce, po prawej stronie są symbolicznie przedstawione składowe tej ceny w postaci ośmiu prostokątów po cztery w dwóch rzędach, na których są kolejno wyliczone zyski poszczególnych pracowników; w górnej części przedstawione są zdjęcia uczniów uczestniczących w warsztatach]