Ile żywności marnuje się na świecie?

Coraz częściej spotykamy się z marnowaniem i wyrzucaniem żywności na śmietnik. Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), wskazują, że na świecie marnujemy rocznie ok. 1,3 miliarda ton jedzenia, co stanowi ok. 1/3 produkowanej żywności. Mieszkańcy Unii Europejskiej wyrzucają około 90 mln ton żywności rocznie, a w Polsce w koszu ląduje jej ok. 9 mln ton. W tym samym czasie na świecie głoduje ok. 870 milionów ludzi. Skąd to marnotrawstwo? I co najważniejsze – jak rozwiązać ten problem?

W krajach globalnej Północy marnotrawstwo wynika przede wszystkim z niewłaściwych praktyk marketingowych i zachowania konsumentów, którzy kupują więcej niż potrzebują. W samej Ameryce marnuje się tyle żywności, że można byłoby wykarmić 2 razy większą grupę ludzi głodujących na świecie.

Najczęściej wyrzucanymi produktami są owoce i warzywa. Aby konsument nabył towar każda marchewka musi być idealnie prosta, a każdy banan idealnie zakrzywiony. To właśnie ze względów estetycznych jest marnowana duża ilość tych produktów. Ekwador jest jednym z największych eksporterów bananów na świecie. Rocznie wyrzuca się tam około146 tysięcy ton tego owocu, jest to15 razy więcej niż waży Wieża Eiffla. Dlaczego aż tyle? Bo tyle bananów nie spełnia norm estetycznych narzuconych przez sklepy. Mimo tego że banan jest dobry w środku, ale na jego skórce występują plamki, nie spełnia już danych wymagań – liczy się tylko wygląd. We Francji bardzo dużym problemem jest wyrzucanie warzyw i owoców, ponieważ ludzie chcą kupować tylko ładne dla oka produkty. Do takich standardów przyczyniły się przepisy w Unii Europejskiej, które kilka lat temu narzuciły reguły dotyczące koloru, kształtu, wielkości produktów. Mimo wycofania już tych norm, ludzie i tak wolą kupować idealne produkty do których się przyzwyczaili.

W krajach ubogich żywność marnuje się już w pierwszych etapach jej produkcji – między polem a miejscem sprzedaży. W Indiach żywność przewożona jest na targowiska w workach, do których jest upychanych jak najwięcej produktów, ponieważ handlarze chcą przewieźć jak najwięcej w najniżej cenie. Jednak często żywność znajdująca się na dnie worka ulega zgnieceniu i nie nadaje się na sprzedaż.

Jak jednak zapobiec marnowaniu żywności?

W Nowym Jorku działa organizacja „City Horvest”, która odbiera produkty niespełniające wymagań handlowych, ale nadające się o spożycia od sklepów i firm, a następnie rozdaje je ubogim lub przygotowuje z nich posiłki dla ubogich. Z organizacją współpracują również restauracje, które przekazują im niewykorzystane produkty.

Japonia jest dobrym przykładem państwa, które poradziło sobie z problemem marnowania żywności. Japończycy nie są samowystarczalni – 60% żywności importują z innych krajów, dlatego lepiej rozumieją problem związany z marnowaniem żywności. Aby zminimalizować wyrzucanie jedzenia Japonia wprowadziła ustawę o przetwarzaniu żywności. Z produktów, które są usuwane ze sklepów z powodów estetycznych lub z kończącym się terminem ważności, firmy, zajmujące się przetwarzaniem żywności, robią kompost lub paszę dla zwierząt.

W Polsce funkcjonują Banki Żywności, których zadaniem jest przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności oraz walka z problemem niedożywienia. Banki Żywności pozyskują żywność od producentów, dzięki czemu przekazywana jest do organizacji społecznych, które zajmują się przygotowywaniem posiłków dla najuboższych osób. 

Problem marnotrawstwa żywności dotyczy głównie krajów wysoko rozwiniętych. Każdego roku konsumenci w tych krajach marnują tyle jedzenia, ile wynosi cała produkcja netto żywności w Afryce Subsaharyjskiej!

Dowiedz się więcej na temat marnowania żywności na świecie:

autor artykułu: Agnieszka Giesek

autor ilustracji: Julia Pruchniewska

Źródła:

http://cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2015/12/Odpowiedzialna-konsumentka-odpowiedzialny-konsument..pdf?fbclid=IwAR3mfxtDTnOSt5e3_VVeGhkg8jj1Ht5Jzu-6SKvOAt2q81BVWGoBj54N6E0

https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/marnowanie-zywnosci–dlaczego-wyrzucamy-az-tyle-jedzenia-