Tydzień Edukacji Globalnej

W dniach 16-20 listopada obchodzimy Tydzień Edukacji Globalnej (TEG). Tegoroczna,  22. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej  odbywa się pod hasłem „To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!”. Włączamy się w obchody  TEG! W kolejnych dniach przybliżymy Wam zagadnienia związane z Edukacją Globalną i przedstawimy działania podjęte przez uczniów naszej szkoły. Prosimy, byście na bieżąco śledzili nasze strony internetowe i na koniec tygodnia sprawdzili swoją wiedzę w quizie.

Czym jest edukacja globalna?

„Jesteśmy złapani w sieć wzajemności, z której nie można uciec, włożeni w jeden worek przeznaczenia. Cokolwiek dotyka kogoś bezpośrednio, wpływa na nas pośrednio. Zostaliśmy stworzeni do życia razem z powodu współzależnej konstrukcji rzeczywistości. Czy pomyślałeś kiedyś, że nie możesz wyjść rano do pracy bez bycia zależnym od większości świata? No właśnie, czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Skąd pochodzi kawa w twoim kubku? Jakim cudem na twój stół trafił bananowy jogurt? I zanim skończysz śniadanie, już zależysz od ponad połowy świata.” To słowa Martina Luthera Kinga wypowiedziane w czasie wigilijnego kazania w 1967 r. – prawdziwe kilkadziesiąt lat temu, prawdziwe tym bardziej dziś, gdy coraz częściej słyszymy o globalizacji i globalnych współzależnościach.

Codziennie używamy przedmiotów, które, zanim do nas trafiły, przeszły przez dziesiątki rąk na kilku kontynentach. Świat oddziałuje na nas na każdym kroku. A my? Jak my wpływamy na świat? Kupując nową parę dżinsów, rower, jadąc na wakacje do egzotycznych krajów, wpływamy na życie ludzi na innych kontynentach. Nawet drobne codzienne zakupy produktów, takich jak gazeta, baton czy kawa, wpływają w sposób pośredni lub bezpośredni na środowisko, w którym powstały i ludzi, którzy je wyprodukowali.

Nie jesteśmy już obywatelami tylko Polski. Jesteśmy obywatelami świata – obywatelami globalnymi. Czy jesteśmy jednak tego świadomi?

Edukacja globalna odkrywa i tłumaczy złożoność otaczającej nas rzeczywistości. Dzięki niej możemy zrozumieć zależności łączące ludzi na całym świecie, w szczególności zależności między globalną Północą a globalnym Południem.

Celem edukacji globalnej jest wyposażenie młodego pokolenia w „świadomość globalną”, propagowanie pluralizu, tolerancji i dialogu międzykulturowego, akcentowanie dobra wspólnego ludzkości. Edukacja globalna obejmuje nauczanie o problemach i zagadnieniach, które przekraczają granice państwowe oraz o wzajemnych powiązaniach systemów – kulturalnych, ekologicznych, ekonomicznych, politycznych i technologicznych.

Źródła:

https://www.globalna.edu.pl/

https://teg.edu.pl/

https://www.pah.org.pl/app/uploads/2017/10/2017_materialy_edukacyjne_edukacja_glob_kazdy_nawija.pdf