XVI edycja Powiatowego Konkursu Astronomicznego „Copernicus”

29 listopada 2024 r. Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku gościło uczestników XVI Powiatowego Konkursu Astronomicznego „Copernicus”. Wydarzenie to było organizowane pod patronatem Powiatu Działdowskiego, które zadbało o atrakcyjne nagrody dla zwycięzców.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwsza część miała formę testu pisemnego, podczas którego uczniowie mierzyli się z zagadnieniami dotyczącymi astronomii – nauki badającej budowę wszechświata oraz odkrywającej nowe ciała niebieskie. Następnie, trzej najlepsi uczniowie z każdej grupy szkół (z najwyższymi wynikami testu) zakwalifikowali się do finału, który odbył się w formie multimedialnego quizu astronomicznego.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli:

I miejsce –  Mikołaj Żulewski ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Działdowie

II miejsce – Ignacy Adamczyk  ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Działdowie

III miejsce –  Marcin Deptuła ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie

W kategorii szkół ponadpodstawowych najwyższe wyniki osiągnęli:

I miejsce – Julia Rucińska z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Zespole Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku;

II miejsce –  Marcelina Bieńkowska z Zespołu Szkół Nr 1  w Działdowie

III miejsce –  Błażej Krajewski II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II  w Działdowie     

 Dyplomy oraz nagrody wręczyli zwycięzcom – pani Elżbieta Węglewska, Przewodnicząca Komisji  Oświaty, Kultury i Sportu Powiatu Działdowskiego, Dyrektor Zespołu Szkół im. Króla Władysława w Lidzbarku – pani Dorota Sadowska oraz wicedyrektor – pani Joanna Piórkowska.

Wszyscy uczestnicy wykazali się imponującą znajomością zagadnień związanych z Układem Słonecznym oraz innymi ciałami niebieskimi. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwoju w dziedzinie astronomii.